Funkcjonujący od 2018 roku program Czyste Powietrze jest rządowym przedsięwzięciem umożliwiającym uzyskanie dofinansowania na wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania i ocieplenie budynku mieszkalnego. Od początku obowiązywania programu do chwili obecnej zrealizowano ponad 421 tysięcy wniosków, za pośrednictwem których przyznano dofinansowania o łącznej wartości ponad 7,3 miliarda zł. Kolejne etapy programu Czyste Powietrze to również zmiany w jego regulaminie. Najnowszą zmianą może okazać się drugi wniosek na termomodernizację.

 

Jakie możliwe zmiany mogą nastąpić w programie Czyste Powietrze 2022?

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje obecnie aktualizację programu „Czyste Powietrze”. Głównym przesłaniem zmian będzie promowanie realizacji gruntownej termomodernizacji budynku poprzez przyznanie dodatkowego dofinansowania na koszty związane z przeprowadzeniem tychże prac. W ramach zmian w programie przewiduje się wprowadzenie możliwości złożenia drugiego wniosku na termomodernizację budynku na warunkach zatwierdzonych po 15 maja 2020 roku. Dla właścicieli obiektów mieszkalnych, którzy na działania termomodernizacyjne złożyli wniosek przed 14 maja 2020 r., udostępniona może być możliwość składania kolejnych wniosków na dofinansowanie.

Aktualizacja programu Czyste Powietrze ma na celu dalsze zmniejszanie ilości paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych. Jest to działanie bardzo istotne w obliczu gwałtownie rosnących cen węgla i gazu wywołanych przez inwazję Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Dzięki zmianom w programie „Czyste Powietrze” będzie możliwe uzyskanie jeszcze większego ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz zaoszczędzenie funduszy przeznaczanych na ogrzewanie budynków.

 

 

Kiedy będzie można złożyć drugi wniosek na termomodernizację?

 

Aktualnie nie jest znana data uruchomienia możliwości składania drugiego wniosku na działania termomodernizacyjne w ramach programu Czyste Powietrze. Z pewnością informacje w tym zakresie zostaną opublikowane na oficjalnej stronie programu https://czystepowietrze.gov.pl/. Przewiduje się, iż zmiany w programie nastąpią w najbliższych miesiącach.

Poznaj zasady programu Czyste Powietrze – https://www.zcipajos.pl/czyste-powietrze/.

Źródło: Globenergia.