W ramach walki o czyste powietrze właściciele gospodarstw domowych zostali zobowiązani do wymiany pieców grzewczych, które są źródłem emisji zbyt dużej liczby zanieczyszczeń. Określane w języku potocznym tzw. „kopciuchy” lub „śmieciuchy” to opalane drewnem i węglem kotły i piece, które powinny w najbliższych latach zostać zastąpione nowoczesnym i ekologicznymi źródłami ogrzewania. Sprawdź do kiedy masz obowiązek wymiany starego pieca.

 

Wymiana pieca – do kiedy należy wymienić starego „kopciucha”?

 

W poniższej tabeli zestawiono terminy wymiany pieców, które nie spełniają aktualnie obowiązujących norm.

 

Termin Województwo
do 1 stycznia 2023 roku małopolskie, mazowieckie, łódzkie
do 1 lipca 2023 roku świętokrzyskie
do 1 stycznia 2024 roku kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
do 1 lipca 2024 roku dolnośląskie
do 1 września 2024 roku pomorskie
do 1 styczniaa 2026 roku lubuskie
termin minął! (do 1 stycznia 2022 roku) śląskie, podkarpackie

Jakie piece i kotły należy wymienić na nowe?

 

Konkretne restrykcje dotyczące źródeł ogrzewania regulowane są przez decyzje na szczeblu samorządowym. Oznacza to, iż nie w każdym regionie Polski wytyczne dotyczące rodzajów pieców przeznaczonych do wymiany są identyczne. Niemniej do wymiany kwalifikują się w pierwszej kolejności kotły o klasie energetycznej niższej niż 3, 4 lub 5. W niektórych obszarach kraju możliwe są restrykcje zabraniające opalanie konkretnym rodzajem paliwa, np. drewnem. Należy mieć to na uwadze przy wymianie pieca na nowy.

Po upłynięciu terminu przeznaczonego na wymianę pieca w danym województwie będzie występował zakaz stosowania pieców bez tabliczki znamionowej lub starszych niż 10 lat.

 

Jakie są konsekwencje braku wymiany pieca na nowy?

 

Za brak wymiany pieca lub kotła na nowy przewidywana jest kara w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

Wymiana pieca – jakie wybrać źródło ogrzewania?

 

Ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem na długie lata jest wymiana pieca na pompę ciepła. Ten rodzaj ogrzewania zaczyna być w Polsce coraz bardziej popularny i chętnie wykorzystywany jako korzystne dla środowiska źródła energii. Dzięki dotacjom z programu „Czyste Powietrze” możliwe jest zainstalowanie pompy ciepła z dużym wsparciem finansowym. Firma ZCI PAJOS chętnie podejmie się wymiany Twojego starego pieca na nowe źródło ogrzewania.