Walka o czyste powietrze, którym oddychamy, zaczyna przybierać coraz to bardziej radykalne rozwiązania. W ciągu ostatnich dni wiele serwisów tematycznych podało do powszechnej opinii informację, zgodnie z którą Unia Europejska zakaże używania pieców gazowych. Czy w związku z tym Polskę czeka za kilka lat prawdziwa rewolucja w ogrzewaniu?

 

Wszystko na to wskazuje, że tak. Aktualnie zakaz używania pieców gazowych jest w fazie propozycji zawartej w unijnym pakiecie Fit for 55. Zakłada on redukcję emisji CO2 do 55 procent w roku 2030. W ciągu kolejnych 20 lat Wspólnota będzie dążyła do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zakaz używania pieców gazowych jest w chwili obecnej tylko propozycją Komisji Europejskiej, jednakże w opinii ekspertów z branży istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nowe regulacje zostaną przyjęte i będą obowiązywały już za kilka lat.

 

Od kiedy Unia zakaże pieców gazowych?

 

Przypuszczalnie zakaz używania pieców gazowych może  zacząć obowiązywać od 2027 r. dla nowych budynków i od 2030 r. dla budynków modernizowanych. Oznacza to w praktyce, iż już za 5 lat przy budowie nowego domu zakazane będzie w Polsce montowanie pieca gazowego. Wprowadzenie w życie unijnych dyrektyw w ramach pakietu Fit for 55 wywołałoby w naszym kraju ogromną rewolucję całego sektora grzewczego. Należy jednak podkreślić, iż proponowane rozwiązania nie będą oznaczać całkowitego zabronienia używania pieców gazowych, a jedynie zablokują możliwość ich montażu zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

 

Pompa ciepła najlepszą alternatywą dla ogrzewania

 

Decydując się na montaż nowego źródła ogrzewania, warto pomyśleć o rozwiązaniu najbardziej przyjaznym naszemu środowisku. Jest nim z pewnością pompa ciepła, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Dzięki dotacjom z programu „Czyste Powietrze” możliwe jest zainstalowanie pompy ciepła z dużym wsparciem finansowym. Firma ZCI PAJOS chętnie podejmie się wymiany Twojego starego pieca na nowe źródło ogrzewania. Już teraz zadbaj o swoją przyszłość i nie czekaj na nowe zakazy ze strony Unii Europejskiej. Sięgnij po pompę ciepła i ciesz się ekologicznym źródłem ogrzewania.